تست هارد لپ تاپ استوک

تست هارد لپ تاپ استوک

در ادامه راهنمای تست لپ تاپ استوک به تست هارد لپ تاپ استوک و کارکرده می پردازیم. تست هارد نیاز به دقت و بررسی دارد. بر خلاف سایر قسمت ها لپ تاپ، تست هارد کار ساده ای نیست.

 

هارد لپ تاپ:

هارد های مورد استفاده در لپ تاپ یا از نوع HDD هستند یا SSD. هارد HDD که از دو الی سه صفحه آلومینیومی ، یک هد خواندن و نوشتن و یک برد الکترونیکی درست شده اند. این نوع هارد مکانیکی است و طبیعتا کند تر از هارد های اس اس دی هستند. به دلیل هد حساس و صفحات آلومینیومی آن ، هارد بسیار به ضربه حساس هستند. مشکل رایج این نوع هارد کند شدن و بوجود آمدن بد سکتوری است.

%d8%aa%d8%b3%d8%aa-%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%af-%d9%84%d9%be-%d8%aa%d8%a7%d9%be-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%88%da%a9

هارد های اس اس دی امروزه به شدت محبوب شده اند. کیفیت عالی و سرعت بالا از مشخصه های این سری از هارد هاست. این هارد های الکترونیکی بوده و از جنس Flash Memory  ها هستند. هارد سهم فروانی در کند بودن یک لپ تاپ دارد. خصوصا اگر هارد از نوع مکانیکی باشد ، نمی تواند با سایر قطعات الکترونیکی چون رم و پردازنده که الکترونیکی هستند، قدم بردارد.

%d8%aa%d8%b3%d8%aa-%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%af-%d9%84%d9%be-%d8%aa%d8%a7%d9%be-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%88%da%a9

در مقایسه SSD و HDD آمار و ارقام همواره به سود SSD می باشد.

در تست زمان دستیابی- Access time –  اس اس دی زمان دستیابی در حد یک دهم میلی ثانیه دارد این در حالی است که HDD این زمان ۴ تا ۵ میلی ثانیه است.

در تست کارایی ورودی و خروجی- Random I/O Performance  – اس اس دی ها ۱۵ برابر سریعتر هستند.

در تست قابلیت اطمینان Reliability – اس اس دی ها ۴ تا ۱۰ برابر قابل اطمینان تر هستند.

و همچنین در سایر پارامتر ها …

 

تست هارد: 

در ادامه بحث تست هارد لپ تاپ استوک به بحث تست هارد می پردازیم. ایراد رایج در مورد هارد کندی و بد سکتوری است. هاردی که کند باشد لپ تاپ را کند می کند. در هنگام کار با برنامه ها،  کندی هارد موجب هنگ کردن لپ تاپ می شود. هنگامی که یکی از درایور ها باز میکنید چند ثانیه طول می کشد تا درایو باز شود. اینها همه از نشانه های یک هارد کند و معیوب است.

روش اول :

یکی از بهترین روش های تست هارد ، نصب مجدد ویندوز بر روی هارد است. در صورتی که در حین نصب ویندوز هارد به راحتی پارتیشن بندی شود ودر هنگام نصب با سرعت مناسب ویندوز نصب شود، تا حد زیادی می توان از سلامت هارد اطمینان حاصل کرد. در صورتی که هارد مشکل داشته باشد در هنگام تست Error  می دهد و اجازه نمی دهد ویندوز بر روی هارد نصب شود.

روش دوم:

استفاده از نرم افزار تست هارد یکی دیگر از روش های تست هارد به شمار می رود. در ادامه ” تست هارد لپ تاپ استوک” این نرم افزار را می توان از لینک زیر دانلود کنید.

نرم افزار Hard-Disk-Sentinel-Pro – حجم ۲۲ مگابایت

 

%d8%aa%d8%b3%d8%aa-%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%af-%d9%84%d9%be-%d8%aa%d8%a7%d9%be-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%88%da%a9

بعد از دانلود و نصب نرم افزار ،آن را نصب و اجرا کنید. نرم افزار دو سری اطلاعات مفید را به شما می دهد.

یک : در قسمت Health نرم افزار شما می توانید میزان سلامت هارد خود را ببنید. این عدد از صفر تا ۱۰۰ است و هاردی که کامل سالم باشد باید در بخش Health  عدد ۱۰۰ را بگیرد. میزان سلامت تا ۷۰ نیز قابل قبول است ولی در صورتی که میزان سلامت به زیر ۷۰ برسد هارد قابل اطمینان نخواهد بود.

دو : در بخش Power on Time  در تصویر فوق این عدد ۶ روز و ۱۹ ساعت است. این به این معنی است که این هارد به مدت ۶ روز و ۱۹ ساعت روشن بوده و مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه در همین بخش گزینه ای به نام Estimate Remaining Life Time  وجود دارد که مقدار تقریبی زمان باقی مانده از عمر مفید هارد را بیان می کند . در تصویر فوق و برای هارد فوق ، برآورد کرده است که بیش از ۱۰۰۰ روز کاری دیگر می توانید از این هارد استفاده کنید.

 


 

 

تاریخ انتشار: 25 مارس 2018

دسته : لپ تاپ استوک

 

مطالب مرتبط